Ziele Marianny

Z miłości do ziół

Ziele Marianny” to druga część uwielbianego przez polskich czytelników cyklu “Akuszerka z Sensburga”. Podobnie jak w pierwszej części, autorka Katarzyna Enerlich przenosi nas na malownicze Mazury, gdzie zapierające dech w piersiach losy tytułowej Akuszerki Stanisławy oraz jej córki Marianny znów kradną serca czytelnikom. To opowieść o podążaniu za marzeniami, stawianiu na swoim i ogromnej sile charakteru, która pozwala przenosić przysłowiowe góry nawet gdy cały świat zwraca się przeciwko nam. Język i sposób prowadzenia narracji są lekkie i przejrzyste, dzięki czemu książkę czyta się szybko i z prawdziwą przyjemnością.

Katarzyna Enerlich jest pisarką pochodzącą z Mrągowa, w którym dzieje się akcja “Akuszerki z Sensburga” oraz “Ziela Marianny”. Spod jej pióra wyszło już ponad 20 książek, w tym seria “Prowincja”. Oprócz twórczości artystycznej zajmowała się również dziennikarstwem radiowym, telewizyjnym i prasowym, a debiutowała na łamach młodzieżowego czasopisma “Płomyk” już w wieku 12 lat – artykułem poświęconym swojej rodzinnej miejscowości.

Książka “Ziele Marianny” ukazała się nakładem wydawnictwa MG, premiera miała miejsce 20 maja 2020 roku.

Niesamowita moc matki i córki

Marianna i jej matka Stanisława, dobrze znane z “Akuszerki z Sensburga” mają marzenie – stworzyć w mazurskim Mrągowie zielarnię z prawdziwego zdarzenia. Fascynacją ziołolecznictwem Stanisława zaraziła swoją ukochaną córkę, pomimo sceptycyzmu okolicznej ludności oraz powojennych traum, które pomimo upływu czasu wciąż rzucają się cieniem na ich losy. Trudne czasy, w jakim przyszło żyć obu kobietom nie zniechęcają ich jednak do pomagania ludziom i walki o to, w co wierzą. Katarzyna Enerlich zręcznie wplata w fabułę także fakty historycznie oraz zarysowuje tło społeczne, które pozwala czytelnikowi lepiej zrozumieć ówczesne realia, problemy z jakimi borykali się mieszkańcy Mrągowa próbując odbudować swoje miasto i powojenną rzeczywistość.

Marianna i jej matka Stanisława nie są stereotypowymi bohaterkami powieści kobiecej, wręcz przeciwnie – wychodzą naprzeciw oczekiwaniom współczesnych czytelników i czytelniczek z oszałamiającym wdziękiem. To postaci inspirujące, podążające za marzeniami pomimo przeciwności losu, od których każdy z nas może nauczyć się wiele dobrego. Ich przygody z pewnością przypadną do gustu nie tylko żeńskiej części miłośników prozy Katarzyny Enerlich i pozwolą choć na chwilę oderwać się od szarej, nudnej rzeczywistości.

Ludzie zdjęcie utworzone przez yanalya - pl.freepik.com
News Reporter